Två nya Festissmaker

2010-03-16

I april-maj dyker det upp två nya Festissmaker i kyldiskarna; fläder och hallon samt ananas och passionsfrukt.

Med lanseringen av Festis Elderflower Raspberry och Festis Pineapple Passion utökas Festissortimentet till totalt åtta olika smaker. De två nya smakerna ska ge en känsla av sommar. Den ena, fläder och hallon, är traditionellt svensk i sin smaksättning medan ananas och passionsfrukt beskrivs som mer exotisk. Nyheterna släpps i april-maj.

(foodnet.se)

 

Kommentera artikel

Namn: E-post:
Rubrik:
Kommentar:
 
08-16 Många nya bröd
 
07-27 Matiga muffins
 
06-11 Nya bönor
 
06-10 Kyld kul potatis
 
Annons:



Hög tid att nominera till Restauranggalan

2010-09-03För tredje året arrangeras branschfesten Restauranggalan där femton restaurangföretag/restauranger belönas för sina insatser under året. Alla kan nominera kandidater till priserna. Sista dag för att nominera är den 15 september.

 

Nytt matlagningsprogram i tv

2010-09-09Leila Lindholm ska laga mat med kändisar i TV4 Plus i höst.

 

Kulinarisk visningsresa

2010-09-09VisitSweden och Swedish Lapland ordnar kulinarisk visningsresa för 16 utländska journalister.

 

Ny köksmästare på Den Gyldene Freden

2010-09-09Christian Sjödin efterträder Nicklas Wahlström som köksmästare vid Den Gyldene Freden.

 

Ta vara på höstskörden

2010-09-09Den 17 september öppnar Äppelfabriken ett helt nytt musteri på Färingsö i Ekerö kommun utanför Stockholm.

 

Tio kan bli huvudstad

2010-09-08Det blir tio orter/kommuner som tävlar om att bli huvudstaden för projektet matlandet Sverige.

 

Lokalproducerat i Väst till final

2010-09-07Lokalproducerat i Väst har utsetts till vinnare i Stora Turismprisets regionfinal för området Jönköping, Halland och Västergötland.

 

Stark bransch men svagt för snabbmat

2010-09-07Restaurangmarknaden visade upp en kraftig omsättningstillväxt under juli i år, då försäljningen steg med 8,0 procent jämfört med samma tid i fjol.

 

Wagamama till Stockholm

2010-09-06Det internationellt välkända restaurangkonceptet Wagamama kommer nu till Sverige. Den asiatiska kedjan har fler än 100 restauranger i 16 länder runt om i världen.
 

 

Max miljö i Arninge

2010-09-06I förra veckan öppnade Max Hamburgerrestauranger sin nya restaurang i Arninge, utanför Stockholm.

 
» 50 senaste nyheterna


 
Registrera dig för foodnets nyhetsbrev.

 

Håller det svenska köttet tillräcklig bra kvalitet jämfört med det importerade?

Ja
Nej
Se resultat