Street food på Landvetter

2012-06-18

SSP öppnar ny Street Food-restaurang på Göteborg Landvetter Airport i samarbete med Marcus Samuelsson.

Detta blir den första Street Food-restaurangen i Göteborgsområdet. Street Food på Göteborg Landvetter kommer att ha flera nya rätter på menyn - paneng curry, beef salad och halv special med västkustsallad. Restaurangen har också ny inredning.

- Det är roligt att vi nu på ännu en plats kan erbjuda Street Foods spännande och fräscha mat till resenärer som behöver något snabbt och enkelt att äta. Inte minst eftersom det nu är i min hemstad Göteborg, säger Marcus Samuelsson.

En annan nyhet är Delibutiken - ett nytt koncept som nu för första gången introduceras på en svensk flygplats. Resenärerna kan både äta på plats och köpa med sig matvaror från butiken, bland annat närproducerad mat från regionen. I Food Courten finns även caféet Kaffe & Smörgås och take-away-mat från Good to Go. Restaurangen rymmer totalt cirka 200 gäster.

- Med den nya Food Courten får resenärerna en mångfald och ett attraktivt utbud som väl speglar både de behov som finns och rådande trender på området. Här finns något för alla smaker, oavsett om man har gott om tid eller har bråttom till sitt flyg, säger Niclas Törnell, t f kommersiell chef på Swedavia Göteborg Landvetter Airport.


(foodnet.se)

 

Kommentera artikel

Namn: E-post:
Rubrik:
Kommentar:
 
Annons:





Guldnubben till Folke Andersson

2013-05-20Folke Andersson har tilldelats Spritakademiens har tilldelats stora pris Guldnubben.

 

Lägger rabarber på systemhyllan

2013-05-20Nu finns en svensk rabarberlikör på Systembolaget.

 

Nya avtalet

2013-05-20Hotell- och restaurangfacket (HRF) och Visita har slutit flera avtal som omfattar den övervägande delen av alla branschens anställda. Avtalet ger 1653 kronor fördelat på 35 månader. En partsgemensam arbetsgrupp kommer att arbeta vidare under avtalsperioden med målet att stärka anställningstryggheten.

 

Shell/7-Eleven pantar mera

2013-05-20Returpack och Reitan Convenience Sweden inleder ett samarbete i syfte att öka återvinningen av burkar och PET-flaskor på de svenska vägarna.

 

Närproducerad meny till sjöss

2013-05-20Birka Cruises lägger om sin köksstrategi och satsar stort på närproducerade råvaror och säsongsanpassade menyer.

 

Kraftig ökning för mat på nätet

2013-05-14Försäljningen av mat på nätet har tagit rejäl fart med en ökning på 30 procent under 2012.

 

Skånsk snabbmat

2013-05-14Dags för Eurovision Song Contest i Malmö. Under de närmsta dagarna kommer artister och fans från hela Europa att fylla Malmö Arena.Förutom fina musikminnen blir det även skånska smakupplevelser i en av kioskerna på arenan.

 

En av de bästa

2013-05-14Charlotte Wahlgren, som är restaurangchef på en av McDonald´s restauranger i Göteborg, har utsetts till en av McDonald´s bästa restaurangchefer i hela Europa.

 

Krogar alltmer utsatta för it-brott

2013-05-13En femtedel av alla datintrång sker mot restauranger. Det är jakten på värdefulla kreditkortsuppgifter som hägrar.Det visar en undersökning från Trustware.

 

Gästspel på EAT

2013-05-10Under två dagar i maj gästas EAT av Joseph Tse. Han är en av Hongkongs mest välrenommerade stjärnkockar i Hongkong och finns på Restaurang Above and Beyond i Hotel ICON.

 
» 50 senaste nyheterna


 
Registrera dig för foodnets nyhetsbrev.

 

Framtidens branschvinnare är

Etablerade och nya snabbmatskoncept
Enklare fine dining, typ bistromat
Stjärnkrogarna
Se resultat