West Coast -ny krog i Gothia Towers
2012-06-18
Gothia Towers öppnar ny krog med kocklandslagets Krister Dahl i spetsen. Krister är sedan 2011 executive chef på Gothia Towers vid sidan av arbetet som lagledare för kocklandslandslaget.
Den 24 augusti slår portarna upp för restaurang West Coast på hotell Gothia Towers i Göteborg. West Coast ska bli en modern bistro med saluhallskänsla där fokus ligger på havets läckerheter och närproducerade råvaror från regionens producenter. Bakom restaurangen står Svenska Kocklandslagets lagledare Krister Dahl.
Allt som serveras på West Coast kommer från Göteborgsregionen. Dagsfärska kött- och fiskdiskar, ett fisk- och skaldjursakvarium samt en ostrontrappa kommer att finnas i restaurangen. Under nästa år planeras dessutom ett växthus för att kockarna ska kunna odla de grönsaker och kryddor som ska användas i tillagningen.
- West Coast blir som namnet låter, en västkustrestaurang där råvarornas renodlade smaker lyfts fram på ett spännande sätt. Det finns otroligt många bra uppfödare och producenter runt Göteborg och skaldjuren här håller världsklass, säger Krister Dahl, executive chef på Gothia Towers.
West Coast kommer att ha cirka 70 sittplatser, en intilliggande loungedel samt en bar.
West Coast byggs i den nyrenoverade hotellobbyn och är ett led i Gothia Towers miljardsatsning att bli en mötesplats i världsklass. Hotellet bygger nu sitt tredje torn och kommer när det står färdigt att bli Nordens största hotell- och mötesplats med flera restauranger, en egen shoppinggata, spa samt ett femstjärnigt hotell i hotellet.
Krister Dahl är Executive Chef på Gothia Towers sedan 2011 och Svenska Kocklandslagets ledare sedan 2005. Förutom West Coast arbetar han just nu för fullt med att förbereda och träna kocklandslaget inför OS i Tyskland i oktober.
(foodnet.se)
Annons:
2013-05-21Glad sommar utropar F12 och startar ny klubb med samma namn.
2013-05-20Folke Andersson har tilldelats Spritakademiens har tilldelats stora pris Guldnubben.
2013-05-20Nu finns en svensk rabarberlikör på Systembolaget.
2013-05-20Hotell- och restaurangfacket (HRF) och Visita har slutit flera avtal
som omfattar den övervägande delen av alla branschens anställda.
Avtalet ger 1653 kronor fördelat på 35 månader. En partsgemensam
arbetsgrupp kommer att arbeta vidare under avtalsperioden med målet att
stärka anställningstryggheten.
2013-05-20Returpack och Reitan Convenience Sweden inleder ett samarbete i syfte
att öka återvinningen av burkar och PET-flaskor på de svenska vägarna.
2013-05-20Birka Cruises lägger om sin köksstrategi och satsar stort på närproducerade råvaror och säsongsanpassade menyer.
2013-05-14Försäljningen av mat på nätet har tagit rejäl fart med en ökning på 30 procent under 2012.
2013-05-14Dags för Eurovision Song Contest i Malmö. Under de
närmsta dagarna kommer artister och fans från hela Europa att fylla
Malmö Arena.Förutom fina musikminnen blir det även skånska smakupplevelser i en av kioskerna på arenan.
2013-05-14Charlotte Wahlgren, som är restaurangchef på en av McDonald´s restauranger i Göteborg, har utsetts till en av McDonald´s bästa restaurangchefer i hela Europa.
2013-05-13En femtedel av alla datintrång sker mot restauranger. Det är jakten på värdefulla kreditkortsuppgifter som hägrar.Det visar en undersökning från Trustware.
» 50 senaste nyheterna