App till 782 gårdsbutiker

2012-06-19

Det finns 782 stycken gårdsbutiker i Sverige. Nu finns en app som gör det enkelt för besökare att hitta till butikerna.

En gårdsbutik kan vara alltifrån en enkel försäljningslokal med självbetjäning, där kunden själv hämtar sin säck potatis och betalar i en låda, till butiker med stort sortiment av varor, mat och andra produkter som kläder, lokalproducerade hantverk och presentartiklar. Fyra av tio företagare som förädlar produkter från sin gård säljer dem i en egen gårdsbutik.

– Det finns en vilja att köpa närproducerade produkter hos konsumenterna och ett intresse för bondenära matupplevelser. Man vill veta var maten kommer ifrån och hur djuren haft det. Gårdsbutikerna bidrar till direktkontakt mellan konsumenten och bonden, säger LRFs förbundsordförande Helena Jonsson.

Nu finns en app som hjälper till att hitta rätt när man är ute och semestrar i Sverige och vill besöka en gårdsbutik. Den heter Gårdsbutiker 2012 och finns tillgänglig för androidtelefoner, inom kort även för I-phone. Den finns på http://www.oddapp.se/appar/.

Enligt LRFs medlemsregister bedrevs 782 gårdsbutiker 2011. Tillsammans hade butikerna en omsättning på 465 miljoner kronor och innebar en sysselsättning på 290 heltidstjänster. Även om gårdsbutikerna än så länge bara står för en liten del av den totala svenska livsmedelsmarknaden finns stor potential för fler, särskilt i kombination med turism.

(foodnet.se)

 

Kommentera artikel

Namn: E-post:
Rubrik:
Kommentar:
 
Annons:





Succé för Picard

2013-05-22Det har blivit succé för fryst kvalitetsmat. Nu öppnar den franska kedjan Picard flera nya butiker i Stockholm.

 

OKQ8 graderar upp

2013-05-22OKQ8 öppnar ett nytt kafékoncept med butikslagad mat och ny loungedel. Konceptet kallas Quick To Go.

 

En andra säsong av Kockarnas Kamp

2013-05-22Åtta nya kockar är klara för TV4s underhållningsprogram Kockarnas Kamp. Oldtimern Leif Mannerström efterträds av oldtimern Crister Svantesson.

 

Svensken håller hårt i betalkortet

2013-05-22Varannan svensk är orolig över att lämna ifrån sig betalkortet på krogen. Mest oroliga är personer i åldrarna 45 till 65 år medan de yngre är minst oroliga.

 

Stabil prisbild på dryckesauktioner

2013-05-22402 utrop med drycker som samlarobjekt ropades ut på årets tredje dryckesauktion den 13 till 15 maj. Den totala omsättningen på sålda utrop uppgick till drygt 1,7 miljoner kronor.

 

F12 öppnar ny sommarklubb

2013-05-21Glad sommar utropar F12 och startar ny klubb med samma namn.

 

Guldnubben till Folke Andersson

2013-05-20Folke Andersson har tilldelats Spritakademiens har tilldelats stora pris Guldnubben.

 

Lägger rabarber på systemhyllan

2013-05-20Nu finns en svensk rabarberlikör på Systembolaget.

 

Nya avtalet

2013-05-20Hotell- och restaurangfacket (HRF) och Visita har slutit flera avtal som omfattar den övervägande delen av alla branschens anställda. Avtalet ger 1653 kronor fördelat på 35 månader. En partsgemensam arbetsgrupp kommer att arbeta vidare under avtalsperioden med målet att stärka anställningstryggheten.

 

Shell/7-Eleven pantar mera

2013-05-20Returpack och Reitan Convenience Sweden inleder ett samarbete i syfte att öka återvinningen av burkar och PET-flaskor på de svenska vägarna.

 
» 50 senaste nyheterna


 
Registrera dig för foodnets nyhetsbrev.

 

Framtidens branschvinnare är

Etablerade och nya snabbmatskoncept
Enklare fine dining, typ bistromat
Stjärnkrogarna
Se resultat