Mer svenskt menar LRF och White Guide

2012-07-06

LRF och White Guide slår ett gemensamt slag för restauranger som satsar på svenska och lokalproducerade varor.

LRF presenterar tillsammans med White Guide en ny lista på restauranger som i hög utsträckning använder svenska och lokalproducerade varor. Listan redovisas på www.lrf.se/svenskmat, där LRF också samlat andra tips på restauranger som utgår från lokala råvaror. Samtidigt uppmanar LRF alla intresserade att tipsa om fler restauranger.

- En av de tydligaste trenderna i restaurangbranschen är att gästerna vill veta var maten på tallriken kommer ifrån. Det handlar inte bara om trygghet utan lika mycket om smak och en nyfikenhet på hur och var det producerats, säger Mikael Mölstad, vd för White Guide.

- Jag tillhör de som alltid frågar vart maten kommer ifrån när jag äter på restaurang. Med den här listan gör vi det lite enklare för alla som inte bara vill att maten ska smaka bra utan också vara producerad på ett hållbart sätt att hitta till restauranger med lokala svenska råvaror, säger Helena Jonsson, förbundsordförande för LRF.

För att möta konsumenternas intresse för de lokala råvarorna blir det enligt Mikael Mölstad allt vanligare att kockar och bönder jobbar allt mer tillsammans.
- Alltfler kockar skaffar egna leverantörer och allt fler bönder anpassar sin produktion efter de som efterfrågas på restauranger.

I samband med att White Guides nya restauranglista presenteras startar LRF även en kampanj på twitter med hashtaggen #ställfrågan där konsumenterna uppmanas att fråga restauranger och affärer var maten kommer ifrån.

White Guides lista
White Guides urval av restauranger med hög andel svenska och lokalproducerade varor.

Skåne
Daniel Berlin, Skåne Tranås
Sture Svenska Smaker, Malmö
Ängavallen, Vellinge

Småland
Gräddhyllan, Växjö
PM & Vänner, Växjö

Öland
Solberga Gård, Köpingsvik
Hotell Borgholm, Borgholm

Gotland
Krakas, Katthammarsvik

Göteborg
Wasa Allé, Göteborg

Bohuslän
Villa Sjötorp, Ljungskile

Östergötland
Ombergs Turisthotell, Ödeshög

Sörmland
Kung Blacke, Flen

Stockholm
Gastrologik, Stockholm
Mistral, Stockholm

Uppland
Skebo Herrgård

Dalarna
Grövelsjöns Fjällstation

Hälsingland
Växbo Krog, Bollnäs

Jämtland
Fäviken, Järpen

Norrbotten
Hulkoff's, Karungi

Lappland
Virisen, Tärnaby

(foodnet.se)

 

Kommentera artikel

Namn: E-post:
Rubrik:
Kommentar:
 
Annons:





Succé för Picard

2013-05-22Det har blivit succé för fryst kvalitetsmat. Nu öppnar den franska kedjan Picard flera nya butiker i Stockholm.

 

OKQ8 graderar upp

2013-05-22OKQ8 öppnar ett nytt kafékoncept med butikslagad mat och ny loungedel. Konceptet kallas Quick To Go.

 

En andra säsong av Kockarnas Kamp

2013-05-22Åtta nya kockar är klara för TV4s underhållningsprogram Kockarnas Kamp. Oldtimern Leif Mannerström efterträds av oldtimern Crister Svantesson.

 

Svensken håller hårt i betalkortet

2013-05-22Varannan svensk är orolig över att lämna ifrån sig betalkortet på krogen. Mest oroliga är personer i åldrarna 45 till 65 år medan de yngre är minst oroliga.

 

Stabil prisbild på dryckesauktioner

2013-05-22402 utrop med drycker som samlarobjekt ropades ut på årets tredje dryckesauktion den 13 till 15 maj. Den totala omsättningen på sålda utrop uppgick till drygt 1,7 miljoner kronor.

 

F12 öppnar ny sommarklubb

2013-05-21Glad sommar utropar F12 och startar ny klubb med samma namn.

 

Guldnubben till Folke Andersson

2013-05-20Folke Andersson har tilldelats Spritakademiens har tilldelats stora pris Guldnubben.

 

Lägger rabarber på systemhyllan

2013-05-20Nu finns en svensk rabarberlikör på Systembolaget.

 

Nya avtalet

2013-05-20Hotell- och restaurangfacket (HRF) och Visita har slutit flera avtal som omfattar den övervägande delen av alla branschens anställda. Avtalet ger 1653 kronor fördelat på 35 månader. En partsgemensam arbetsgrupp kommer att arbeta vidare under avtalsperioden med målet att stärka anställningstryggheten.

 

Shell/7-Eleven pantar mera

2013-05-20Returpack och Reitan Convenience Sweden inleder ett samarbete i syfte att öka återvinningen av burkar och PET-flaskor på de svenska vägarna.

 
» 50 senaste nyheterna


 
Registrera dig för foodnets nyhetsbrev.

 

Framtidens branschvinnare är

Etablerade och nya snabbmatskoncept
Enklare fine dining, typ bistromat
Stjärnkrogarna
Se resultat