Fler gästspel på Statoil
2012-08-14
Samarbetet mellan Statoil och kocklandslaget fortsätter. Just nu är det en SUB med varmrökt lax som lanseras.
Statoil är Sveriges fjärde största snabbmatsaktör och fortsätter samarbetet med Svenska Kocklandslaget under hela året på alla Statoils fullservicestationer. Hittills har fyra av åtta nya produkter presenterats.
– Samarbetet med Kocklandslaget inspirerar och utmanar oss gällande våra traditionella val av råvaror och smaker, vilket vi och våra kunder uppskattar, säger Pernilla Engman, kategorichef för snabbmat på Svenska Statoil.
Just nu är det en SUB med varmrökt lax, coleslaw och chipotle glaze som lanseras.
- Kan inte tänka mig ett bättre sätt att förlänga sommarsmakerna på än en SUB med varmrökt lax och fräsch coleslaw spetsad med chipotle som ger en lätt rökig BBQ-känsla, säger Johan Sandelin, kocklandslaget.
Ytterligare fyra lanseringar kvarstår. Nästa lanseras vecka 37 och kommer i form av en inbakad pizza.
(foodnet.se)
Annons:
2013-05-20Folke Andersson har tilldelats Spritakademiens har tilldelats stora pris Guldnubben.
2013-05-20Nu finns en svensk rabarberlikör på Systembolaget.
2013-05-20Hotell- och restaurangfacket (HRF) och Visita har slutit flera avtal
som omfattar den övervägande delen av alla branschens anställda.
Avtalet ger 1653 kronor fördelat på 35 månader. En partsgemensam
arbetsgrupp kommer att arbeta vidare under avtalsperioden med målet att
stärka anställningstryggheten.
2013-05-20Returpack och Reitan Convenience Sweden inleder ett samarbete i syfte
att öka återvinningen av burkar och PET-flaskor på de svenska vägarna.
2013-05-20Birka Cruises lägger om sin köksstrategi och satsar stort på närproducerade råvaror och säsongsanpassade menyer.
2013-05-14Försäljningen av mat på nätet har tagit rejäl fart med en ökning på 30 procent under 2012.
2013-05-14Dags för Eurovision Song Contest i Malmö. Under de
närmsta dagarna kommer artister och fans från hela Europa att fylla
Malmö Arena.Förutom fina musikminnen blir det även skånska smakupplevelser i en av kioskerna på arenan.
2013-05-14Charlotte Wahlgren, som är restaurangchef på en av McDonald´s restauranger i Göteborg, har utsetts till en av McDonald´s bästa restaurangchefer i hela Europa.
2013-05-13En femtedel av alla datintrång sker mot restauranger. Det är jakten på värdefulla kreditkortsuppgifter som hägrar.Det visar en undersökning från Trustware.
2013-05-10Under två dagar i maj gästas
EAT av Joseph Tse. Han är en av Hongkongs mest
välrenommerade stjärnkockar i Hongkong och finns på Restaurang Above and
Beyond i Hotel ICON.
» 50 senaste nyheterna