Dags att nominera till Restauranggalan
2012-08-15
Ta chansen att nominera just dina favoriter i restaurangbranschen. Alla vinnare avslöjas på branschens största fest - Restauranggalan den 5 november på Cirkus i Stockholm.
Nu är det fritt fram att nominera de personer och företag i restaurangbranschen som du tycker förtjänar en av utmärkelserna på
årets Restauranggala som hålls den 5 november på Cirkus i Stockholm.
Vilken restaurang har Sveriges bästa matsalsteam just nu? Var finns den vackraste krogmiljön och vem har lagt ner mest krut på att göra
sin restaurang hållbar? Dessa är bara några av de fjorton kategorier där du kan nominera din kandidat. Vem som helst kan nominera och din
nominering är anonym. Den 15 september går alla nomineringar vidare till en branschjury på 35 personer som röstar fram de slutgiltiga
vinnarna.
Nominera här:
http://www.trippus.se/web/registration/Registration.aspx?view=registration&idcategory=29211&ln=swe
(foodnet.se)
Annons:
2013-05-14Försäljningen av mat på nätet har tagit rejäl fart med en ökning på 30 procent under 2012.
2013-05-14Dags för Eurovision Song Contest i Malmö. Under de
närmsta dagarna kommer artister och fans från hela Europa att fylla
Malmö Arena.Förutom fina musikminnen blir det även skånska smakupplevelser i en av kioskerna på arenan.
2013-05-14Charlotte Wahlgren, som är restaurangchef på en av McDonald´s restauranger i Göteborg, har utsetts till en av McDonald´s bästa restaurangchefer i hela Europa.
2013-05-13En femtedel av alla datintrång sker mot restauranger. Det är jakten på värdefulla kreditkortsuppgifter som hägrar.Det visar en undersökning från Trustware.
2013-05-10Under två dagar i maj gästas
EAT av Joseph Tse. Han är en av Hongkongs mest
välrenommerade stjärnkockar i Hongkong och finns på Restaurang Above and
Beyond i Hotel ICON.
2013-05-08Den
5 juni, på matfestivalen Smaka på Stockholm, med start 16.00,
tävlar Sveriges bästa pizzabagare om titeln Sveriges Pizzamästare
inför en namnkunnig jury. Av årets finalister kommer en från
Varberg och två från Stockholm.
2013-05-07Svenska restauranger slänger 260 000 ton mat. Nu har Unilever och Menigo tagit fram en enkel metod som minskar matsvinn och ökar restaurangernas lönsamhet.
2013-05-07Årets sommarfrimärken illustrerar kafferepet - med sju sorters småkakor.
» 50 senaste nyheterna