Breddar sig

2012-09-12

Axfood Snabbgross breddar sitt sortiment till att även omfatta restaurangutrustning.

Axfood Snabbgross nya sortiment består i dagsläget av cirka 60 maskiner och kommer successivt att utökas.
 
- Vi tar in detta sortiment i en större omfattning som ett led i vår strategi att bli en helhetsleverantör till våra kunder. Nu kan våra kunder både köpa all mat och den utrustning som krävs för att hantera och tillaga den. Vi ser detta som ett oerhört positivt steg i rätt riktning för att göra det enklare för våra kunder att i sin tur göra den bästa affären, säger Irene Waldemarson, affärsområdeschef på Axfood Snabbgross.
 

(foodnet.se)

 

Kommentera artikel

Namn: E-post:
Rubrik:
Kommentar:
 
Annons:





F12 öppnar ny sommarklubb

2013-05-21Glad sommar utropar F12 och startar ny klubb med samma namn.

 

Guldnubben till Folke Andersson

2013-05-20Folke Andersson har tilldelats Spritakademiens har tilldelats stora pris Guldnubben.

 

Lägger rabarber på systemhyllan

2013-05-20Nu finns en svensk rabarberlikör på Systembolaget.

 

Nya avtalet

2013-05-20Hotell- och restaurangfacket (HRF) och Visita har slutit flera avtal som omfattar den övervägande delen av alla branschens anställda. Avtalet ger 1653 kronor fördelat på 35 månader. En partsgemensam arbetsgrupp kommer att arbeta vidare under avtalsperioden med målet att stärka anställningstryggheten.

 

Shell/7-Eleven pantar mera

2013-05-20Returpack och Reitan Convenience Sweden inleder ett samarbete i syfte att öka återvinningen av burkar och PET-flaskor på de svenska vägarna.

 

Närproducerad meny till sjöss

2013-05-20Birka Cruises lägger om sin köksstrategi och satsar stort på närproducerade råvaror och säsongsanpassade menyer.

 

Kraftig ökning för mat på nätet

2013-05-14Försäljningen av mat på nätet har tagit rejäl fart med en ökning på 30 procent under 2012.

 

Skånsk snabbmat

2013-05-14Dags för Eurovision Song Contest i Malmö. Under de närmsta dagarna kommer artister och fans från hela Europa att fylla Malmö Arena.Förutom fina musikminnen blir det även skånska smakupplevelser i en av kioskerna på arenan.

 

En av de bästa

2013-05-14Charlotte Wahlgren, som är restaurangchef på en av McDonald´s restauranger i Göteborg, har utsetts till en av McDonald´s bästa restaurangchefer i hela Europa.

 

Krogar alltmer utsatta för it-brott

2013-05-13En femtedel av alla datintrång sker mot restauranger. Det är jakten på värdefulla kreditkortsuppgifter som hägrar.Det visar en undersökning från Trustware.

 
» 50 senaste nyheterna


 
Registrera dig för foodnets nyhetsbrev.

 

Framtidens branschvinnare är

Etablerade och nya snabbmatskoncept
Enklare fine dining, typ bistromat
Stjärnkrogarna
Se resultat