Restaurangakademien utbildar skolkockar

2012-09-19

Restaurangakademien har vunnit upphandlingen om att utbilda kockarna i Stockholms stads skolkök.
När de första eleverna anländer till Slakthusområdet nästa vecka står praktisk matlagning som första punkt på schemat.

Restaurangakademien kommer också att utbilda kökschefer inom Stockholms stads verksamheter i sensorik. Sammanlagt handlar det om att ett 120-tal anställda på cirka 60 skolkök som ska genomgå utbildningar hos Restaurangakademien i höst.

Utbildningen delas upp i två steg, ett som handlar om praktisk matlagning för många och matinspiration under ledning av Andreas Hedlund. Steg två leds av Magnus Svensson och handlar om sensorik.
– Här kopplar vi sensoriken till kökschefernas vardag. Det handlar om grundsmaker, kyla, hetta och textur och hur det påverkar upplevelsen av maten. Sensoriken glöms ofta bort i utbildningar, men det är viktigt att diskutera exempelvis varför barn ofta inte gillar texturen på bruna bönor och vad man kan göra för att ändra på den, säger Matthias Pettersson som är utbildningsansvarig på Restaurangakademien.

De första skolkockarna påbörjar sin utbildning den 24 september.

(foodnet.se)

 

Kommentera artikel

Namn: E-post:
Rubrik:
Kommentar:
 
Annons:





OKQ8 graderar upp

2013-05-22OKQ8 öppnar ett nytt kafékoncept med butikslagad mat och ny loungedel. Konceptet kallas Quick To Go.

 

En andra säsong av Kockarnas Kamp

2013-05-22Åtta nya kockar är klara för TV4s underhållningsprogram Kockarnas Kamp. Oldtimern Leif Mannerström efterträds av oldtimern Crister Svantesson.

 

Svensken håller hårt i betalkortet

2013-05-22Varannan svensk är orolig över att lämna ifrån sig betalkortet på krogen. Mest oroliga är personer i åldrarna 45 till 65 år medan de yngre är minst oroliga.

 

Stabil prisbild på dryckesauktioner

2013-05-22402 utrop med drycker som samlarobjekt ropades ut på årets tredje dryckesauktion den 13 till 15 maj. Den totala omsättningen på sålda utrop uppgick till drygt 1,7 miljoner kronor.

 

F12 öppnar ny sommarklubb

2013-05-21Glad sommar utropar F12 och startar ny klubb med samma namn.

 

Guldnubben till Folke Andersson

2013-05-20Folke Andersson har tilldelats Spritakademiens har tilldelats stora pris Guldnubben.

 

Lägger rabarber på systemhyllan

2013-05-20Nu finns en svensk rabarberlikör på Systembolaget.

 

Nya avtalet

2013-05-20Hotell- och restaurangfacket (HRF) och Visita har slutit flera avtal som omfattar den övervägande delen av alla branschens anställda. Avtalet ger 1653 kronor fördelat på 35 månader. En partsgemensam arbetsgrupp kommer att arbeta vidare under avtalsperioden med målet att stärka anställningstryggheten.

 

Shell/7-Eleven pantar mera

2013-05-20Returpack och Reitan Convenience Sweden inleder ett samarbete i syfte att öka återvinningen av burkar och PET-flaskor på de svenska vägarna.

 

Närproducerad meny till sjöss

2013-05-20Birka Cruises lägger om sin köksstrategi och satsar stort på närproducerade råvaror och säsongsanpassade menyer.

 
» 50 senaste nyheterna


 
Registrera dig för foodnets nyhetsbrev.

 

Framtidens branschvinnare är

Etablerade och nya snabbmatskoncept
Enklare fine dining, typ bistromat
Stjärnkrogarna
Se resultat