Spendrups jul har börjat

2012-10-16



Redan i mitten av oktober börjar familjen Spendup att fira jul. Då presenteras nämligen bryggeriets juldrycker. I år finns det mycket att välja på, från alkoholfri julmust lagrad på bourbonfat till Wisby Aquavit. Dessutom finns nu Spendrups Julebryd och Mariestads Julbryd i 3,5 varanter för dagligvaruhandeln.

Av de traditionella starkare ölsorterna var det kanske Sleepy Bulldog Winter Ale som stack ut mest. Det är en öl som hämtat inspiration från ”down under” alltså ända från Nya Zeeland. I brygden har använts humlesorten Galaxy från Australien med drag av ananans samt nya zeeländksa humlen Nelson Sauvin med påtagliga toner av svart vinbär. Resultatet är något extra som sticker ut från de vanliga julölen.

Spännande var också Wisby Julbrygd som i år bland annat innehåller rökmalt. Dock inte från tyska Bamberg som är den klassiska orten för rökmalt där träslaget bok används. Istället innehåller brygden en björkvedsrökt pilsnermalt från Finland vilket ger en alldeles speciellton. På humlesidan finns både tyska Hallertau-Magnum och amerikanska Amarillo.

Spendrups själva hävdar att ölen passar lika bra till lammfiolen som till dadlarna som avnjuts framför brasan.

I år släpper Wisby dessutom jubileumsalen Wisby V Jubileum för att firandet av Wisbys första fem år som ett eget bryggeriföretag. Ölet är speciellt på många sätt.

Det innehåller inte minde än fem olika maltsorter. Det lagras på ekfat under fem månader och torrhumlas sedan med Galaxyhumle. Resultatet är ett komplext och smakrikt öl med både hög alkoholsyrka – 8,5 procent, och högt pris - 99 kronor för 75 cl.

För andra året i rad har Spendrups också tappat sin Nygårda Julmust på boubonfat av ek under sex månader. Resultatet är en must med en mer torr och vuxen smak än vanlig julmust. Trots att den är alkoholfri finns den inte i dagligvaruhandeln utan bara på Systemboalget.

(foodnet.se)

 

Kommentera artikel

Namn: E-post:
Rubrik:
Kommentar:
 
Annons:





F12 öppnar ny sommarklubb

2013-05-21Glad sommar utropar F12 och startar ny klubb med samma namn.

 

Guldnubben till Folke Andersson

2013-05-20Folke Andersson har tilldelats Spritakademiens har tilldelats stora pris Guldnubben.

 

Lägger rabarber på systemhyllan

2013-05-20Nu finns en svensk rabarberlikör på Systembolaget.

 

Nya avtalet

2013-05-20Hotell- och restaurangfacket (HRF) och Visita har slutit flera avtal som omfattar den övervägande delen av alla branschens anställda. Avtalet ger 1653 kronor fördelat på 35 månader. En partsgemensam arbetsgrupp kommer att arbeta vidare under avtalsperioden med målet att stärka anställningstryggheten.

 

Shell/7-Eleven pantar mera

2013-05-20Returpack och Reitan Convenience Sweden inleder ett samarbete i syfte att öka återvinningen av burkar och PET-flaskor på de svenska vägarna.

 

Närproducerad meny till sjöss

2013-05-20Birka Cruises lägger om sin köksstrategi och satsar stort på närproducerade råvaror och säsongsanpassade menyer.

 

Kraftig ökning för mat på nätet

2013-05-14Försäljningen av mat på nätet har tagit rejäl fart med en ökning på 30 procent under 2012.

 

Skånsk snabbmat

2013-05-14Dags för Eurovision Song Contest i Malmö. Under de närmsta dagarna kommer artister och fans från hela Europa att fylla Malmö Arena.Förutom fina musikminnen blir det även skånska smakupplevelser i en av kioskerna på arenan.

 

En av de bästa

2013-05-14Charlotte Wahlgren, som är restaurangchef på en av McDonald´s restauranger i Göteborg, har utsetts till en av McDonald´s bästa restaurangchefer i hela Europa.

 

Krogar alltmer utsatta för it-brott

2013-05-13En femtedel av alla datintrång sker mot restauranger. Det är jakten på värdefulla kreditkortsuppgifter som hägrar.Det visar en undersökning från Trustware.

 
» 50 senaste nyheterna


 
Registrera dig för foodnets nyhetsbrev.

 

Framtidens branschvinnare är

Etablerade och nya snabbmatskoncept
Enklare fine dining, typ bistromat
Stjärnkrogarna
Se resultat