Kafékedjan Caffè Nero grundades i London 1997 och består nu av omkring 800 kaféer i totalt elva länder. Det familjeägda företaget, som rostar sitt kaffe i ett eget rosteri, etablerades sig i Sverige 2019.
I augusti förra året öppnade Caffè Nero sitt 14:e svenska kafé på Götgatan i Stockholm. Majoriteten av enheterna, tio stycken, finns i Stockholmsområdet, men nu vill kedjan växa i de södra delarna. Närmast på tur står köpcentrumet Nova i Lund.
Annons– Vi kikar efter fler lägen i Skåneland. Vi har flera på gång i centrala Malmö, säger George Challma, etableringsansvarig, till Sydsvenskan.
På Nova får Caffé Nero konkurrens av de redan väletablerade kaféerna Espresso House och Graffiti Café.
Annons– Vi ser dem som kollegor i branschen. Konkurrens sporrar oss alltid att göra saker och ting lite bättre, säger George Challma.
Siktet är inställt på att slå upp portarna på Nova den 26 mars, i den nybyggda delen där det också ska öppna en Willys-butik.
AnnonsJoakim Nilsson är vd för den svenska verksamheten i dotterbolaget CN Sweden AB. Bolaget omsatte under det senaste räkenskapsåret 63 miljoner kronor med ett resultat efter finansiella poster på -42,5 miljoner.
I förvaltningsberättelsen skriver Nilsson att bolaget fortsätter att expandera och investera i nya enheter och att bolagets ägare under året tillskjutit aktieägartillskott för att stärka det egna kapitalet. Bolaget har även tecknat en kapitaltäckningsgaranti vid behov av ytterligare kapitaltillskott.
Annons Annons