Snabbmatskedjan Dave’s Hot Chicken, där artisten Drake är delägare, kan få sin europeiska franchise såld senare i år. Det rapporterar Bloomberg News med hänvisning till källor.
Den brittiska restauranggruppen Azzurri Group, som driver varumärket i Storbritannien och delar av Europa, förbereder enligt uppgifterna en försäljning av rättigheterna i regionen.
Azzurri fick masterfranchiserättigheter i Storbritannien och Irland 2024 med planer på upp till 60 restauranger och säkrade året därpå exklusiva rättigheter på tio europeiska marknader.
Hittills har åtta brittiska restauranger öppnat, den senaste i Sheffield i februari. Utrullningen i övriga Europa har inte ens startat.
AnnonsDave’s Hot Chicken grundades 2017 i Los Angeles och har vuxit snabbt internationellt med Nashville-inspirerad kyckling. Investeringsbolaget Roark Capital, som även står bakom kedjor som Dunkin’ och Arby’s, köpte en kontrollerande andel i bolaget förra året.
Intresset för snabbväxande kycklingkedjor har varit starkt. I december köpte Sixth Street en majoritetsandel i den brittiska Wingstop-franchisen för över 400 miljoner pund, motsvarande cirka 535 miljoner dollar.
I Sverige har KFC skruvat upp expansionstempot rejält under det senaste åren.
Annons Annons