Joel Söderbäck, Andreas Bergman och Simon Åhnberg driver 20-Gruppen och har sedan tidigare koncepten Tjoget, Liebling, G.A.T., Positano, Hornstulls Bodega och Paradiso på Södermalm.
Flaggskeppet Tjoget har under flera år placerats högt på internationella listor över världens bästa cocktailbarer, enligt ett pressmeddelande.
Annons– Det känns stort att få öppna i Söderhallarna. Vi är uppvuxna i området och har sprungit runt här sedan barnsben, så platsen betyder mycket för oss. Vi har ett koncept på gång som känns helt rätt för Söderhallarna – och för hela Södermalm, kommenterar Joel Söderbäck.
Annons20-Gruppen ansluter till Kajsas Fisk och ölkonceptet Gränd, som tidigare presenterats. Saluhallsdelen rymmer kategorierna fisk och skaldjur, ost, kött, bröd och grönsaker – där Köttkompaniet, Ostboden och Sjömat redan bekräftats.
AnnonsAtrium Ljungberg, som äger fastigheten, ser 20-Gruppen som en central del av satsningen.
– Få aktörer har varit med och definierat Södermalms krogscen på samma sätt som 20-Gruppen, så vi är väldigt glada att de blir en del av nya Söderhallarna, säger Mattias Roussakoff, Leasing Manager Food & Beverage på Atrium Ljungberg.
AnnonsSöderhallarna öppnade 1992 i en postmodernistisk byggnad ritad av Bo Kjessel. Sedan 2023 har lokalerna varit stängda för renovering och öppnar i slutet på 2026.
Annons