23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood

Sushi på svenska

Fyra kockar har tagit sig till final i Sushi-SM som arrangeras för andra året. Följ tävlingen på plats under mässan Det Goda Köket i Älvsjö den 10 november.
Foto: Ur boken ”Sushi på svenska”



Visste du att Stockholm har fler sushibarer än London? Bara i Storstockholm finns mer än 200 renodlade sushibarer. Därmed inte sagt att kvaliteten är hög. Branschtidningarna RS – Restauranger & Storkök och Fast Food vill bidra till att höja ribban för sushi på svenska och står därför som arrangör av Sushi-SM.



»Konsumenterna måste kunna känna på hur bra sushi smakar och hur man skiljer kvalitet från kvalitet. Vi som har varit i branschen länge måste också våga lära ut våra kunskaper till nya kockar som vill arbeta med japansk mat«, säger Joakim Lundblad, tävlingsjuryns ordförande.





Årets sushifinalister är:



Yann Sahlén, Yasuragi Hasseludden, Saltsjö-Boo



Peter Ahlqvist, Maguro Sushibar, Malmö



Pontus Johansson, Sushibaren, Malmö



Lowe Elers, East Stockholm





Förstapristagaren blir korad till Årets Sushikock 2007. Vinnaren får ett antal spännande priser även en finalplats i Nordic Sushi Championship – Nordens första gemensamma mästerskap i japansk matlagning för professionella kockar. Nordentävlingen går av stapeln på Gastro Nord-mässan i april 2008.





Läs mer om tävlingen på

sushism.com

.



BREAKING
{{ article.headline }}
0.078