23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood
Annons
Annons

Skolbarn tävlar om miljöpris

Fem skolklasser har nominerats till Coops Lilla Änglamarkspris 2008. Uppdraget är att skapa den mest miljövänliga pannkaksmåltiden.
Annons

Tre pristagare utses sedan vid den stora finalen i matlagningstävlingen ”Flippa Sveriges bästa pannkaka” på Operakällaren i Stockholm den 13 mars. Finalisterna till Lilla Änglamarkspriset ska nu komplettera sina arbeten inför den slutliga utvärderingen. Uppgiften går ut på att miljöanpassa en pannkaksmåltid med hänsyn till bland annat livsmedelsval, råvarusäsong och transporter.

Annons

»Det är härligt att se barnens engagemang och det märks att de har ansträngt sig för att få nya kunskaper. Tävlingsbidragen har mycket gemensamt, men är ändå så olika. Det ska bli spännande att se hur de löser finaluppgiften«, säger Pia Lindeskog, chef för KF Konsument.

Annons

Här är finalisterna i Lilla Änglamarkspriset:

Nytorpsskolan, klass 5, Rönninge

Slottstadens skola, klass 6C, Malmö

Kungsladugårdsskolan Rivö särskolan, klass 4-6, Göteborg

Fors skola, klass 5, Fors

Hultskolan, klass 5, Hult

Annons

Lilla Änglamarkspriset 2007 vanns av klass 5 från MusikUgglan i Karlskrona för att de med enkla medel lyckades miljö- och hälsoanpassa favoriträtten tacos. Klass 4-6 på Loos skola i Ljusdal satsade också på tacos och kom på en andraplats. Tredjepriset gick till klass 5B från Gillboskolan i Sollentuna för deras film om hur en nyttig och miljövänlig pannkaka blir till.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|