23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood
Annons
Annons

Godast kycklinggryta lagas i Vellinge

Emma Andersson, Kalle Kjellman och Mathias Byskog heter segrarna i Barnens Egen Matskola 2009. Vinnarrätten kallar de för Kyckling ala Curry.
Annons

Tävlingstemat för årets upplaga av Barnens Egen Matskola var ”Pippi på gryta”. Förstapriset med ett stipendium på 10 000 kronor gick till fjärdeklassarna Emma Andersson, Kalle Kjellman och Mathias Byskog från Rosentorpsskolan i Vellinge. De hade döpt sin gryta till Kyckling ala Curry och smaksatt den med curry, kokosmjölk och vitlök.

Annons

Det vinnande bidraget fick omdömet ”en smakrik kycklinggryta med bra balans av sötma, sälta och kryddor samt grönsaker med spänst. Dessutom en mycket färgstark och vacker presentation” av juryn som leddes av Christina Möller och Operakällarens kökschef Stefano Catenacci.

Annons

Andrapristagarna, femte- och sjätteklassarna från Abisko skola och Nyckelskolan i Södertälje, fick 5 000 kronor vardera. Nyckelskolans elever tilldelades en speciell utmärkelse för sina goda råvarukunskaper om svensk kyckling. Eleven Adam Åberg från samma klass fick dessutom ta emot priset Bästa kompisen i köket för sitt fina samarbete och lagarbete i köket.

Annons

Förstapriset med ett stipendium på 10 000 kronor till en matupplevelse delades ut av Årets Kock 2009, Viktor Westerlind. Andrapristagarna fick 5 000 kr vardera.

Barnens Egen Matskola avgjordes på Operakällaren i Stockholm den 11 mars. Sedan i höstas då tävlingen inleddes har över 4 000 elever och 160 skolklasser deltagit.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|