Tidigare erbjöd Systembolaget en logistisk lösning som främjade lokal och hantverksmässig produktion. Den nya lösningen som Systembolaget implementerar innebär dock att producenterna själva får stå för transportkostnaden. Något som kan komma att stå dem dyrt, då Systembolaget lägger sina beställningar löpande och det därmed inte finns möjlighet till några synergier.
I Svenska Dagbladets kunde den 20:e maj läsas ett uttalande från Love Brande, bryggare och delägare i Jemtehed & Brande som ligger i Östersund i Jämtland.
Systembolaget själva menar att det måste vara upp till varje bryggare att göra kalkyl för sin logistik. Däremot sägs inget om att Systembolaget alltjämt är den enda kunden, vilket lämnar de många mikrobryggerierna i landet få valmöjligheter.
Av: Andreas Kjörling,
www.kjorlingwine.com