23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood
Annons
Annons

Andreas Hedlund satsar på äggbaserad snabbmatsrestaurang

Andreas Hedlund, Nobelkock och Årets Kock 2002, startar tillsammans med grundaren Dan Lorentzon snabbmatsrestaurangen Eggs Inc med en meny baserad på bara ägg.
Annons

– Vi har sett en tomrum i snabbmatssegementet, säger Andreas Hedlund. Det går knappt att hitta snabbmat baserad på ägg. Nu ska vi fylla det tomrummet genom Eggs Inc som ligger centralt i Stockholm.

Att det blir en meny baserad på bara ägg menar Andreas blir ett bra komplement till andra snabbmatsrestauranger.

Annons

– Ägg är både gott och mycket nyttigt.

Och menyn då? Under frukosttimmarna blir det äggröror med olika toppning, som bacon, rökt lax, tomat, och kalkon. Under luncherna blir det omeletter i olika varianter. Sedan kommer det alltid att finnas en del annat äggrelaterad, som äggsallad och kokt ägg, säger Andreas Hedlund.

Annons

Restaurangen öppnar inom 2-3 veckor på Regeringsgatan 26.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|