23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood

Nypremiär för Sibylla

Restaurangen i Viksjö nyöppnar i veckan.

21 september blir det nypremiär för restaurangen som gått från att vara ett mer traditionellt gatukök till en modern anläggning med drive in för bilburna matgäster. Restaurangen drivs sedan 2010 av Halil Polat. Antalet sittplatser har utökats från 32 till 76 och mer plats har tillkommit i både själva köksdelen, bakutrymmen som kyl- och frysrum, omklädningsrum och kontor.

- Tidigare hade vi gäster som vände i dörren för att det var för fullt i serveringen och det hoppas jag att vi ska kunna undvika nu. Att vi dessutom har en drive in gör att trycket på serveringsytan inte kommer vara lika högt, säger Halil Polat.

- Målet är att öka försäljningen med åtminstone 30-40 procent på årsbasis. Det bör vara möjligt med de förutsättningar som vi har fått nu.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web04