23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood
Annons
Annons

Tredje Max på orten

Hamburgerkedjan expanderar vidare i Skellefteå.
Annons

Max öppnade under onsdagen den 9 maj sin tredje restaurang i Skellefteå, den här gången på Solbacken Handelsområde.

– Öppningen av restaurangen på Solbacken är efterlängtad av både gäster och oss på Max, säger Christoffer Bergfors, vice vd och Sverigechef på Max Burgers i en kommentar.

Annons

– Rolig kuriosa är att Skellefteå var den andra staden någonsin som Max valde att etablera sig i. Vi öppnade i Gällivare 1968 och i Skellefteå 1970. Det är dessutom den första staden som vi fortfarande finns kvar i.

Annons

Restaurangen har plats för 100 sittande gäster med en uteservering med plats för ytterligare 32 och är designad efter det kedjans nya restaurangkoncept med skandinavisk med trä som framträdande material.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|instance-web01