23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood
Annons
Annons

Usine-gänget startar Bistro Bibblan

Annons

Usine på Södermalmsallén i Stockholm breder ut sig, både i antal enheter och geografiskt. I Fandados gamla lokaler i Hammarby sjöstad öppnar nu gänget bakom Usine en ny kvarterskrog med namnet Bistro Bibblan. 

Den nya restaurangen är belägen precis intill cityhotellet Biz Apartment på Heliosgången och tanken är att restaurang och hotell ska ha ett nära samarbete. Restaurangen har redan sedan en tid svarat för hotellets frukost. 

Annons

Bistro Bibblan kommer att servera frukost, lunch och middag med en inriktning på ”internationell bistro”. Ägarna vill skapa en ”modern, trendig och familjär kvarterskrog” som riktar sig till boende i närområdet och hotellets gäster. 

Annons

Enligt en platsannons, där Usine söker efter en ansvarig för köksteamet på Bistro Bibblan, så är planen att öppna den nya restaurangen i Hammarby sjöstad i slutet av augusti/början av september. Lunchserveringen startar den 27 augusti, när krogen uttökar öppettiderna till kvällstid återstår att se.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.064|