Först öppnade cocktailbaren Sally's. Nu presenterar Sheraton Stockholm Hotel nästa nyhet. Det nya restaurangkonceptet Mr Bronck öppnar i början av mars på det centralt belägna hotellets markplan.
Cocktailbaren Sally's, som öppnades i november, har hämtat sin inspiration från den glamourösa discoeran med målet att mixa 1970-talets New York med 2020-talets energi.
AnnonsDet nya restaurangkonceptet har också kopplingar till New York. Namnet syftar på den svenskfödda nybyggaren Jonas Bronck, som gav namn åt stadsdelen Bronx. Den liknelse som görs är att Mr Bronck låter svenska råvaror sätta sin prägel på klassiska amerikanska rätter.
– Namnet, hämtat från Jonas Bronck, känns helt rätt – vi utgår från våra svenska rötter för att skapa vår tolkning av det amerikanska. Det blir stora smaker och självsäkra kompositioner, tillagade med varsam hand, säger Pontus Wellén, exekutiv kökschef med bland annat ett brons i Bocuse d’Or Sweden 2025 och ett semifinalplats i Årets kock på meritlistan.
AnnonsChefssommelier och restaurangchef för Mr Bronck är Janni Berndt Dahl, tidigare på Spesso och Edsbacka krog och en internationellt erkänd vinprofil som kan titulera sig Champagneriddare av vinorden L’Ordre des Coteaux de Champagne.
– Det känns fantastiskt roligt att få vara med på Sheratons resa in i det här nya kapitlet, och att skapa en modern restaurangdestination som tar med hotellets ikoniska arv in i en samtida kontext. De sista förberedelserna pågår för fullt och det känns riktigt bra – och som sommelier måste jag ändå slå ett extra slag för den fina vinlistan vi skapat, säger Janni Berndt Dahl.
Annons