Konceptarbetet för Stockholmsrestaurangen Liv har pågått sedan uthyrningen av lokalen i Mälarterrassen blev klar under 2025.
De 373 kvadratmetrarna vid Slussen saknar befintlig restauranghistorik – något som duon Tommy Myllymäki och Pi Le beskriver som en möjlighet snarare än ett hinder.
AnnonsEn stor uteservering sträcker sig ut mot det nya torget utanför, med utsikt över Gamla Stan.
– Det känns otroligt spännande att vara med och forma en ny destination i Stockholm. Med Liv följer vi platsens unika karaktär, där upplevelsen kompletteras av de fantastiska vyerna och ljusinsläppet från de omslutande glaspartierna, säger Tommy Myllymäki i ett pressmeddelande.
Annons– Södermalm ligger oss väldigt varmt om hjärtat. Vi siktar inte på fine dining, utan snarare en levande mötesplats för gott umgänge och mat som håller riktigt hög kvalitet, i en varm och tillgänglig miljö, säger Pi Le.
AnnonsLiv är ett av sex planerade restaurangkoncept i Mälarterrassen. Urban Italian Group, krögaren Napolyon Sürer samt duon John Wennerström och Årets Kock-vinnaren Desirée Jaks är redan klara som hyresgäster.
– Redan när vi fick höra Tommy och Pis första tankar om Mälarterrassen visste vi att de kommer skapa något fantastiskt för Stockholms nya krogdestination, säger Annica Ånäs, vd för fastighetsbolaget Atrium Ljungberg.
Annons Annons