23948sdkhjf

Han satsar på obemannad pizzabutik

Snabbväxande fryspizzabolaget Tony's Pizza är leverantör till restauranger.

Tony’s pizzafabrik i Nyköping har under de senaste åren kraftigt expanderat sin produktion av fryspizzor och pizzabottnar som till stor del går till restauranger och convenience. Även Coop listade företagets pizzor under 2021.

Nu ska företaget testa en ny giv med en obemannad pizzabutik som ska ha öppet dygnet runt. Strategiskt belägen nära universitetsområdet ska Tonys erbjuda sina kunder fryst, handbakad, pizza som de senare värmer upp hemma. Priset kommer ligga på cirka 70-90 kronor.

Idéen till en obemannad butik fick ägaren och grundaren av Tony’s, Tony Gerasovski, när han lyssnade på en podd om obemannade butiker.

– När tekniken finns, varför inte testa? Och med handen på hjärtat, det är nog 50-50 om det funkar. Jag är jäkligt nyfiken och sjukt peppad på att se det. Det här blir liksom den första skarpa konceptbutiken, säger han i en intervju med Breakit.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Jack's Burger efter McDonald's – unga kedjans tionde öppning
Stjärnkrögare bakom växande pizzakedjan Stella
Avtal bäddar för 15 nya Espresso House i Tyskland
Han tar över som chef för Riche och Teatergrillen
Aktieägarorganisation puttar McDonald's i hållbar riktning
Snart över 40 Chopchop-restauranger i snabb expansion
Andra Nordiska Medier
Food Supply SE
Fri Köpenskap
Packnet

Sänd till en kollega

0.094