23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood

Nya konceptet Ölfabriken flyttar in i omstridda lokaler

Det nya konceptet Ölfabriken öppnade i våras i Växjö. Nästa anhalt blir den omstridda restauranglokalen på Hornsbergs strand i Stockholm.

Shady Burgers i Växjö har blivit Ölfabriken och bytt från hamburgare till husmanskost. Det nya konceptet öppnade i april och är redan på väg till Stockholm. Närmare bestämt till Hornsbergs Strand.

Franchisebolaget bakom Shady Burgers gick i konkurs hösten 2023. Därefter gjordes ett omtag i lokalerna i Växjö, men den andra Shady Burgers-satsningen i den småländska staden höll inte särskilt länge. In steg i stället nya ägaren Suat Akdag med ett helt nytt koncept. 

– Det kommer vara ett helt annan inriktning. Vi kommer fokusera på husman och bra utbud på öl, förklarade Suat Akdag för Smålandsposten inför premiären av Ölfabriken i slutet av april.

Suat Akdag har tidigare drivit restauranger i mellersta Sverige under varumärket Burgers & beer, men är nu i stället på väg att expandera det nya konceptet Ölfabriken. Logotypen pryder redan markiserna i den omstridda hörnlokalen vid Hornsbergs strand på Kungsholmen i Stockholm, där kebabrestaurangen Midan tidigare låg. 

Ett infekterat bråk mellan Midan och bostadsrättsföreningen blev till en riksnyhet hösten 2019 och orsakade sedan rubriker i flera år innan restaurangen förra året köptes ut i förtid och lämnade lokalerna. BRF Välbehaget har sedan dess sökt nya hyresgäster till den totalt 350 kvadratmeter stora restauranglokalen. 

Etablering Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.065