I september firade Max 200 restauranger. I morgon, den 27 november, är det konkurrenten McDonald's tur att fira en milstolpe. När dörrarna slås upp i Westfield Mall of Scandinavia i Solna innebär det snabbmatsjätten 200:e svenska restaurang.
Egentligen är det en jämförelse mellan äpple och päron. Max nådde milstolpen 200 restauranger vid invigningen i småländska Gislaved den 15 september, men då inkluderas alla Max-restauranger, även de som finns i Polen, Norge och Danmark.
McDonald’s 200 restauranger finns alla i Sverige och är därmed klart större på Max hemmaplan. Den amerikanska snabbmatsjätten har som bekant många fler runt om i världen, totalt sisådär 40 000 stycken.
Den nya McDonald's-restaurangen i det stora köpcentrumet i Solna rymmer 199 sittplatser och har tolv beställningskiosker.
– Att öppna restaurang nummer 200 är en milstolpe för oss och säger mycket om hur McDonald’s fortsätter att utvecklas i Sverige. Mall of Scandinavia är en handelsplats där många rör sig under hela dagen, och vi vet att efterfrågan på snabb och lättillgänglig mat är stor. För oss handlar den här etableringen om att finnas nära våra gäster i deras vardag och göra det så enkelt som möjligt att välja McDonald’s när det passar dem, säger Joakim Bohman, vd på McDonald’s Sverige, i en kommentar.
Under hösten har McDonald's även öppnat i Älmhult och Malmö. Dessutom är det klart att kedjan expanderar med en ny restaurang och ett McCafé i Mörby centrum i Danderyd under 2026.

