23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood

Bingo för Max?

Flickfotografen Bingo Rimér är en av tio semifinalister i hamburger-SM som arrangeras av Max Hamburgerrestauranger. Vem som vinner avgörs den 27 juni i Stockholm.

»Vi är positivt överraskade över recepten vi fick in. Otroliga smakblandningar och kul att se att svenskarna är duktiga på att hitta på hälsosamma, goda alternativ till en traditionell hamburgare«, säger Jonas Mårtensson, chefskock på Max.





Temat för hamburgertävlingen är spännande smaker. Bland cirka 200 bidrag finns recept som innehåller t ex lyxiga ostar, morotsdressing, heta kryddor och lökdressing gjord på fem olika slags lökar. Juryn har tittat speciellt på kvalitet i råvarorna samt att det finns ett hälsotänk i hela måltiden.





Bingo Rimér kallar för förvånande sitt bidrag för Bingo-Burgare. Den består av två nötköttsbiffar, fullkornsbröd, stekt ägg, sallad, stekt skinka, rivna morötter, lök och en hemlig Bingodressing.



»Mina vinstchanser är enormt stora. Bara namnet Bingo Burgare förtjänar en plats på pallen«, uppger han till tidningen City.





Vinnarburgaren har möjlighet att hamna i Max ordinarie sortiment eller som ett kampanjerbjudande.





Här är samtliga semifinalister:



Maria Björkenborn, Överum – Italian style burger



Tommy Isaksson, Järfälla – Max Morot



Jakob Hellström, Södermalm – Jolinare med Gruyère-ost



Marie Wall, Ängelholm – Getost och balsamico-burgare



Mikaela Claesson, Falkenberg – Mexican Burger



Anna Karin Westlin, Umeå – Orientburgare



Terese Forsnacke, Linköping – Lök- och kesoburgare



Linn Isberg, Gävle – Västerbottensostburgare



Lars Kastås, Sundbyberg – Burgare med lökdressing



Bingo Rimér, Södermalm – GI-influerad Bingo-Burgare



BREAKING
{{ article.headline }}
0.063