23948sdkhjf

Alkoläsken ökar kraftigt

När Systembolaget presenterar försäljningssiffror för det tredje kvartalet framgår det tydligt att kategorin blanddrycker sett en kraftig ökning av så kallade blanddrycker som oftast benämns som alkoläsk. Kategorin ökade med 13,9 procent under kvartalet. Totalförsäljningen av cider och blanddryck ökade med 4,1 procent till 6,9 miljarder kronor.

– Det är en ökning från små volymer och om några enstaka märken blir populära ökar efterfrågan och försäljningen, säger Systembolagets presschef Lennart Agén till TT.

Samtidigt minskade ölförsäljningen något med minus 0,3 procent medan vinförsäljningen ökade med 1,5 procent och spritförsäljningen med 6,3 procent. Totalt ökade all försäljning med 0,9 procent under kvartalet.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Två nya trendiga takterasser
Boston-inspirerat på O'Learys nya nöjespalats
Katastrofmånad för restaurangbranschen
Bolt stänger abrupt ner sin matbudsverksamhet
Största danska burgarkedjan vill erövra Sverige
Hammars Bryggeri gör nytt förvärv – ”unik möjlighet”
Andra Nordiska Medier

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.11