23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood

Systembolaget begränsar öppettiderna

De nya öppettiderna startar på måndag och gäller tillsvidare.

Liksom dagligvaruhandeln är Systembolaget hårt ansatt till följd av coronaviruset, covid-19.

Kundernas hamstringsbeteende och det faktum att färre besöker restauranger och barer har ökat försäljningen. Samtidigt har Folkhälsomyndighetens rekommendationer att stanna hemma vid minsta symptom inneburit att fler i personalen sjukanmäler sig.

– Det är ett väldigt tufft läge just nu och vi jobbar stenhårt för att hålla verksamheten i drift och upprätthålla full service och ansvarsfull försäljning, säger Sofia Brännborn, pressekreterare till Fri Köpenskap.

Medan dagligvaruhandeln i motsvarande läge kan vidga sina vyer och hitta personalresurser i angränsande branscher har Systembolaget hårda krav när det gäller utbildningar.

Vi tar hjälp av bemanningsföretag för plock av varor och har även medarbetare från kontoret som hjälpt till i butikerna, men det räcker inte. Vi måste få mer tid till att fylla på hyllorna.

Därmed ändrar Systembolaget nu öppettiderna i Stockholms län samt på Gotland. Med start på måndag öppnar butikerna två timmar senare än normalt under vardagar, vilket alltså innebär klockan 12.00 istället för 10.00 som tidigare.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.089