Den snabbväxande norrländska hamburgerkedjan Bastard Burgers har haft siktet inställt på expansion utomlands. Nu är tiden kommen. Den första norska kontraktet är underskrivet. Hösten 2021 öppanr kedjan sin första restaurang i Oslo.
– Vi siktar på att ta Bastard Burgers ut i Norden under kommande år och Norge känns som ett naturligt första steg för oss. Det finns ett liknande utrymme i marknaden som vi har sett i Sverige för just premiumburgare, kommenterar Simon Wanler, vd och medgrundare för Bastard Burgers.
Platsen för den första norska restaurangen blir Torggata 18 i centrala Oslo. Lokalen är på cirka 200 kvadratmeter och kommer ha ett 50-tal sittplatser.
– Vi tittar på flera etableringar i Oslo under nästa år. Vi jobbar även med etableringar i Finland och även New York och räknar med att ha dom första restaurangerna på plats även här under 2021.