23948sdkhjf

Ett steg mot återanvändbara takeaway-förpackningar

Panter och Tingstad i samarbete om flergångsförpackning i cirkulärt system. 

Den 1 januari nästa år sker en stor förändring för restaurang- och kafébranschen. Då införs lagkrav om att alla som säljer mat och dryck för takeaway ska erbjuda gästen flergångsmatlådor och flergångsbägare som ett alternativ.

Panter, som tillhandahåller ett system för återanvändbara takeaway-förpackningar på en digital plattform, ingår nu ett exklusivt samarbete med Tingstad som är en av Sveriges största aktörer inom foodservice-produkter.

Lösningen innebär att kunden kan hämta sin mat eller dryck i flergångsförpackning, som sedan returneras till valfritt Panter-anslutet serveringsställe. På så vis uppstår ett cirkulärt system som fungerar smidigt för kaféer, restauranger och kunder med hjälp av Panters mobilapp. 

Muggarna och matlådorna kan användas upp till 400 gånger och när de är uttjänta går de tillbaka till fabriken så att materialet kan återvinnas.

Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Stjärnkrögare bakom växande pizzakedjan Stella
Han tar över som chef för Riche och Teatergrillen
Aktieägarorganisation puttar McDonald's i hållbar riktning
Snart över 40 Chopchop-restauranger i snabb expansion
Pinchos prisas för bästa musikkonceptet
Han ska lyfta Pizza Huts varumärke och erbjudande
Andra Nordiska Medier
Food Supply SE
Fri Köpenskap
Packnet

Sänd till en kollega

0.062