23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood

Nordrest och kaffejätten i samarbete

Kaffejätten Arvid Nordquist och foodserviceföretaget Nordrest har skrivit på ett samarbetsavtal som gäller i tre år.

Avtalet innebär att kafferosteriet kommer att leverera både brygg- och espressokaffe till Nordrest samtliga cirka 200 enheter under kommande tre år.

– Vi är övertygade om att detta samarbete kommer bidra till många goda kaffestunder för Nordrests gäster, säger Jacob Cronehag, försäljningschef för foodservice på Arvid Nordquist, i ett pressmeddelande.

Daniel Nordling, inköpschef Nordrest, kommenterar:

– Arvid Nordquists långsiktiga fokus på miljömässig och social hållbarhet i kombination med deras erbjudande av att skapa och synliggöra kaffeupplevelsen lade grunden för vårt samarbete.

Läs också intervjun med Nordrests vd Thomas Dahlstedt om det numera börsnoterade bolagets expansionsplaner.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126