23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på RS & FastFood
Annons
Annons

Hon ska ta hand om Martin & Serveras restaurangkunder

Nina Wahlgren Gill vill driva branschen framåt som försäljningsdirektör på Martin & Servera Restauranghandel.
Annons

Som ny försäljningsdirektör blir Nina Wahlgren Gill ansvarig för Martin & Serveras privata restaurangkunder.

– Restaurangmarknaden är något jag både kan och brinner för. Det känns spännande att få chansen att fortsatt arbeta för att stärka och driva branschen framåt samtidigt som jag får förmånen att lära mig ett helt nytt företag och koncern, säger hon.

Annons

Tidigare har Nina Wahlgren Gill arbetat på Menigo och närmast kommer hon från tjänsten som programdirektör och affärsansvarig för ERP hos foodserviceaktören Sysco, som äger Menigo.

Annons

– Hon är en stark ledare med en unik branschkunskap och mångårig erfarenhet av försäljning, marknad, prissättning och affärsutveckling. Jag ser verkligen fram emot att börja arbeta tillsammans med Nina för att ytterligare stärka vår privata affär, säger Irene Waldemarson, vd på Martin & Servera Restauranghandel.

Annons

Nina Wahlgren Gill tillträder under hösten 2025. Hon efterträder Pierre Carlsson som gått vidare till en roll som försäljningsdirektör på Galatea, som är en del av Martin & Servera-gruppen.

Annons
Annons
Jobb & Karriär Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.126|instance-web02