En gäst tog upp tre kilo kött på tallriken och lämnade hälften.
– Ingen klarar av att äta så mycket. När han inte orkade äta upp fick han såklart betala, säger Malmörestaurangen Zaytouna Bays ägare och utvecklingschef, Hussam Alkoblawi, till Sydsvenskan.
AnnonsSedan dess kostar det 150 kronor extra att lämna orimliga mängder på tallriken. Efter att gäster stannat i upp till fem timmar har restaurangen även begränsat sittningstiden till två timmar.
Alkoblawis ägarkollega Anel Benissa ser dock inga tecken på att avgiften haft effekt.
Annons– Det har blivit värre. Nu ser vi lapparna ligga på golvet, säger hon till Sydsvenskan.
På Aiko Sushi i Malmö kostar varje kvarlämnad bit utöver tre stycken 20 kronor extra. Som svar på detta har gäster börjat gömma bitar i servetter och spola ner dem på toaletten.
Annons– Det blir stopp i rören som vi då behöver fixa, säger manager Alexander Nguyen till Sydsvenskan.
Juristen Nicolaus Johansson, känd för den informella ”buffélagen” Lex Katrineholm, konstaterar att restauranger får sätta egna regler – men att de måste vara kända för gästen innan betalning eller måltid påbörjas.
Annons– Jag ser det inte som ett restaurangproblem, jag ser det som ett vett- och etikettproblem hos gästerna, säger han till Sydsvenskan.
Annons