I början på april lanserade Pressbyrån sortimentet Mittimellanmålen, som riktar sig till kunder som vill ha något att äta mellan ett snacks och en hel måltid.
Enligt kedjans egen försäljningsstatistik för april och maj står sortimentet redan för 48 procent av Pressbyråns totala snackingförsäljning.
Annons– Med Mittimellanmålen har vi träffat helt rätt och att det är produkter under vårt eget varumärke gör det extra roligt, säger Anna Ströberg, Pressbyråns energiexpert, i ett pressmeddelande.
AnnonsInom sortimentet dominerar bowls volymmässigt, med nästan två tredjedelar av den totala försäljningen. Mest sålda produkten är chia tropical, en ananaschiagröt med mango, hallon och matcha.
AnnonsSamtidigt är det grönsaksdipparna som vuxit snabbast: försäljningen mer än fördubblades mellan april och maj, en ökning på drygt 120 procent.
– Våra klassiker står starka, men många vill också kunna välja något fräscht, mättande och enkelt i farten, säger Anna Ströberg.
AnnonsStatistiken visar också ett tydligt mönster i veckans inköp: flest Mittimellanmål säljs på tisdagar, tätt följt av måndagar, medan försäljningen ligger på en jämnare nivå från onsdag till fredag.
Annons