Stureplansgruppen meddelade i våras att det skulle bli två nya restauranger i Taverna Brillos tidigare lokaler på Sturegatan 6.
I oktober öppnade Årets kock-vinnaren Michael Andersson sin grillrestaurang Sperling & Co. Nu är det klart att grillrestaurangen kommer att kompletteras av en italiensk krog. Den 25 november öppnar Tosto bakom Sperling & Co på samma adress.
Den italienska satsningen gör Stureplansgruppen ihop med Max Duhs, som har tidigare erfarenhet från Bar Montan i Slakthusområdet och Nook på Södermalm. Han driver även vinbaren Bâtard på Nybrogatan sedan 2024.
– För oss handlar det om att våga stå för sin smak och göra allt med hjärta och integritet. Vi tror på kontraster: avslappnat men genomtänkt, exklusivt men öppet. Tosto är vår inställning till mat, människor och livet omkring matbordet, säger Max Duhs i en kommentar.
Namnet på restaurangen är hämtat från italienskan och betyder stark och självsäker, ett ord för någon med ryggrad och personlighet.
Traditionella metoder ska på Tosto bli en grund för nya smaker och oväntade kombinationer. Vinlistan och cocktailmenyn delar samma filosofi.
Restaurangen rymmer 60 sittande gäster och inkluderar en generös bar och ett community-bord.
– Vi har låtit stilrena material få leka med uttrycksfull konst och färgstarka detaljer. Atmosfären är pulserande och välkomnande i både bar samt matsal och vi kommer att låta musiken fortsätta flöda högt och brett, förklarar Max Duhs.
Det är också klart att stjärnkrögaren Björn Frantzén ska öppna en grillrestaurang vid Stureplan hösten 2026. Adress: Stureplan 8.
